.:: DSM ::.
Aydilge Sarp, Kütahya doğumlu bir yazar ve müzisyendir.

Genç yaşına, müzik alanında üç albüm, edebiyat alanında üç kitap, üniversite birinciliği, radyo- TV- sinema yüksek lisansı, iletişim uzmanlığı, onlarca konser ve çevre projeleri sığdıran Aydilge'yi daha yakından tanımak ister misiniz?

Bulimia Sokağı adlı romanı, İnönü Üniversitesi'nde kaynak kitap olarak okutulmaya başlandı.

Aydilge, Yüxexes Dergisi tarafından "Yılın En İyi Çıkış Yapan Kadın Åžarkıcısı" seçildi. Roll ve Milliyet Sanat Dergisi, Küçük Åžarkı Evrenini 2006'nın en iyi albümleri arasında gösterdi.

Aydilge’nin “Çal” adlı parçası, Petrol Records tarafından hazırlanan ve farklı sentezleri bir arada toplayan The Greatest Songs Ever: Turkey adlı compilation cd’de yer aldı. Albüm Hollanda, Danimarka, Arabistan, Hirvatistan, Litvanya, Isveç, Isviçre, Güney Afrika, Hong Kong, Italya, Portekiz, Ispanya, Yeni Zelanda, Türkiye, Hindistan, Slovenya, Avusturya, Rusya, Sirbistan, Yunanistan, Ingiltere, Japonya, Almanya, Avusturalya ve Fransa’nın da yer aldigi 25 ayrı ülkede yayınlandı.

Çevre ve doğaya duyarlı bir sanatçı olan Aydilge, 2007 yılında Greenpeace ile yaptığı proje ile dikkat çekti. Aydilge’nin Dünyanın Kalbi Durmasın isimli parçasına ortak bir klip çekildi.

Müzisyenliğinin yanı sıra yazar olarak da iddialı tavrını sürdüren Aydilge’nin; “Kalemimin Ucundaki Düşler (1998)” Toplumsal Dönüşüm Yayınları, “Bulimia Sokağı (2002)” Remzi Kitabevi, “Altın Aşk Vuruşu (2004)” Everest Yayınları tarafından yayımlanan üç kitabı bulunuyor.

Eğitimi: 2001 yılında burslu okuduğu Başkent Üniversitesi’ni tüm üniversite çapında birinci olarak bitirdi. Ardından İstanbul Üniversitesi’nde Radyo-TV-Sinema alanında yüksek lisansını tamamladı. “İletişim Uzmanı” unvanını aldı.
1997 yılında yayınlanan "Kalemimin Ucundaki Düşler" adlı öykü kitabı ilk kitabı. 2002 yılında bulimik bir kızın öyküsünü anlatan "Bulimia Sokağı" adlı romanı yayınlandı. 2004 yılında çıkan romanı ise "Altın Aşk Vuruşu" oldu.

Aydilge, aynı zamanda bir müzisyen. Gitar çalıyor, beste yapıyor. Tüm söz ve besteleri kendisine ait olan ve 2006 Haziran ayında EMI müzik etiketiyle piyasaya sunulan "Küçük Åžarkı Evreni" albümünün yaratıcısı Aydilge, ikinci albümü Sobe'yi DSM etiketiyle 2009'da yayınladı. 2010 yılında sevenlerinin beğenisine sunduğu ‘Takıntı’ şarkısı büyük ilgi gördü. 2011 Åžubat ayında üçüncü solo albümü " Kilit" müzik marketlere yerini aldı.

SANATÇININ ALBÜMLERİ

Dokuz Sekiz Müzik Levazım mah. Korukent sitesi F / Blok Zemin Kat Beşiktaş / İstanbul
Telefon: +90 212 288 68 00
Fax: +90 212 288 68 21
info@dokuzsekiz.com.tr